БЕЗГОТІВКОВІ РОЗРАХУНКИ. НОВИЙ ПОРЯДОК УКЛАДАННЯ ДОГОВОРІВ.

01 вересня 2013 року набрала чинність Постанова Правління Національного Банку України «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 N 210, відповідно до якого установлено граничну суму розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150 000 (ста п'ятдесяти тисяч) гривень.

 Порядок проведення розрахунків

див. додатково роз’яснення Юридичним департаментом Національного Банку України (Лист29.08.2013 № 18-111/10879 - Додаток №1).

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ: Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки шляхом:

 • перерахування коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця:

   

  передумова здійснення операції

  підтверджуючий документ

  відкриття поточних рахунків у фізичної особи - покупця і фізичної особи - продавця

  • платіжне доручення, засвідчене підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку

  або

  • документ за операціями з платіжною карткою, сформований відповідно до правил платіжної системи

 • внесення покупцем готівки на поточний рахунок продавця:

   

  передумова здійснення операції

  підтверджуючий документ

  1. наявність відкритого поточного рахунку фізичної особи - продавця до моменту укладення договору купівлі-продажу

  • касовий документ (квитанція до заяви на переказ готівки, квитанція/сліп платіжного термінала, квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку), що підтверджує внесення готівки

 • внесення покупцем коштів на депозитний рахунок продавця:

   

передумова здійснення операції

підтверджуючий документ

 1. відкриття фізичною особою - покупцем на підставі договору банківського вкладу (депозиту) вкладного (депозитного) рахункуна ім'я фізичної особи - продавця, на який зараховано (мають зараховуватися) кошти;

 2. договір банківського вкладу (депозиту) вкладного (депозитного) рахунку має містити умови вступу у володіння коштами фізичною особою - продавцем - наявність посвідченого нотаріусом договору купівлі-продажу тощо, а також визначати умови відкликання коштів фізичною особою - покупцем.

 • відповідний касовий документ (квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку, що є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі)

або

 • платіжне доручення, засвідчене підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку

або

 • документ за операціями з платіжною карткою, сформований відповідно до правил платіжної системи

 

ВИСНОВОК:

 1. У безготівковій формі мають здійснюватися платежі на загальну суму договору, що перевищує 150000,00 грн. незалежно від розміру кожного платежу, тобто розстрочка платежу за договором купівлі-продажу не надає можливості уникнути проведення розрахунків у безготівковій формі.

 2. Для проведення розрахунку необов’язково відкривати розрахунковий рахунок покупцю, можливим є вносити кошти готівкою на рахунок продавця.

 3. У платіжному дорученні або квитанції, що підтверджує внесення/перерахування коштів обов’язково зазначається у призначення платежу – «сплата коштів за договором купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, Пупковим В.В., 00 вересня 2014 року за реєстровим №00000».

 

Керівник АН "Домосвіт" Володимир Степанчук